Drukuj

Idziemy!

Paweł Michalski + .

PieszaPielgrzymka logo

Na początku czerwca br. zostały wydane wskazania Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie organizacji pieszych pielgrzymek. Do tych wskazań odniósł się ks. bp Krzysztof Zadarko- Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który jasno powiedział, że „zalecana jest daleko idąca roztropność i ostrożność jeśli chodzi o liczbę pielgrzymów, gdyż należy liczyć się z tym, że w każdej chwili zależnie od sytuacji epidemiologicznej przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki”. W rekomendacjach GIS znalazły się bardzo restrykcyjne wskazania odnośnie do zdrowia pielgrzymów, warunków zakwaterowania, żywienia, warunków sanitarnych i higienicznych.

Wychodząc naprzeciw tym zaleceniom oraz uwzględniając nasze możliwości, po konsultacji z przewodnikami grup, kwatermistrzami, GSP oraz za zgodą ks. bpa Mariana Rojka, została podjęta decyzja, że w tym roku Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z naszej Diecezji w formie sztafety. Zdecydowana większość polskich diecezji przyjęła taką samą formę pielgrzymowania. Będzie to pielgrzymka w formie symbolicznej, ale zostanie zachowana ciągłość.

Każda grupa będzie miała wyznaczony dzień pielgrzymowania, który rozpocznie Mszą św. rano w miejscu wyjścia, a zakończy Apelem w miejscu dojścia, po czym pielgrzymi środkami transportu wracają do swoich domów na nocleg. Następnego dnia kolejna grupa dojeżdża do miejsca, gdzie zostało zakończone pielgrzymowanie dnia poprzedniego i rozpoczyna Mszą św. swój etap. W ten sposób każda grupa będzie miała trzy dni do przejścia (wyjątek stanowi Lubaczów oraz Tomaszów Lubelski). Wyżywienie oraz środki do dezynfekcji pielgrzymi organizują sobie we własnym zakresie.

Zapisy na pielgrzymkę przyjmują tylko księża przewodnicy poszczególnych grup do 28 lipca. Ilość osób w grupie na dany dzień - max 30. Jeśli dla kogoś zabraknie miejsca, będzie możliwość dołączenia do GRUPY DUCHOWEJ. Formularze do pobrania będą na stronie naszej Diecezji, stronie Pielgrzymki oraz u księży przewodników i proboszczów.

Przewodnicy grup:

Bł. Jerzy – Biłgoraj - ks. Mateusz Januszewski- parafia św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Św. Wojciech – Hrubieszów - ks. Michał Efner- parafia Narodzenie NMP w Strzyżowie

Św. Stanisław – Lubaczów - ks. Roman Karpowicz- parafia św. Karola Boromeusza w Lubaczowie, ks. Mateusz Maksim- parafia Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej, ks. Rafał Łukiewicz- parafia Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie,

Św. Józef - Tomaszów Lubelski - ks. Łukasz Malec- parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim

Św. Tomasz – Zamość - ks. Maciej Banach- parafia Katedralna w Zamościu

Rozkład poszczególnych dni:

Dzień 1- Św. Tomasz – Zamość- 2 sierpnia

Dzień 2 - Św. Wojciech – Hrubieszów- 3 sierpnia

Dzień 3 - Bł. Jerzy – Biłgoraj- 4 sierpnia

Dzień 4 - Św. Tomasz – Zamość- 5 sierpnia

Dzień 5 - Św. Wojciech – Hrubieszów- 6 sierpnia

Dzień 6 - Bł. Jerzy – Biłgoraj- 7 sierpnia

Dzień 7 - Św. Józef - Tomaszów Lubelski- 8 sierpnia

Dzień 8 - Św. Stanisław – Lubaczów- 9 sierpnia

Dzień 9 - Św. Tomasz – Zamość- 10 sierpnia

Dzień 10 - Św. Wojciech – Hrubieszów- 11 sierpnia

Dzień 11 - Bł. Jerzy – Biłgoraj- 12 sierpnia

Dzień 12 - Św. Józef – Tomaszów- 13 sierpnia

Grupa św. Stanisława z Lubaczowa pierwsze 4 dni idzie własną trasą, a grupa św. Józefa z Tomaszowa pierwsze 3 dni idzie własną trasą.

Planowane dojście na Jasną Górę odbędzie się 13 sierpnia 2020r. w godzinach popołudniowych. Pielgrzymka zakończy się wspólną Mszą św. i Apelem Jasnogórskim.

Wszystkie informacje dotyczące formy pielgrzymki, zapisów, grupy duchowej zostaną podane wiernym naszej Diecezji w liście, który należy odczytać w kościołach 12 lipca br.

Ks. Marek Mazurek

Kontakt

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Dyrektor pielgrzymki
ks. Marek Mazurek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Fundusz pielgrzymkowy

Przeznaczony jest dla osób, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce a chcą uczestniczyć duchowo w pielgrzymowaniu.